Okna

Przy wyborze nowych okien znaczącą rolę oprócz spraw estetycznych grają też aspekty funkcjonalne. Poniżej zestawiliśmy niektóre informacje, które mogą się okazać bardzo pomocne dla Państwa – wszystko po to, aby wybrali Państwo takie okna, które optymalnie spełnią Państwa oczekiwania.

Na poniższych stronach znajdą Państwo wszystko, co trzeba wiedzieć o oknie – od rozważań nad właściwym materiałem na ramę i kosztami poprzez parametry izolacji cieplnej i akustycznej aż po ochronę antywłamaniową i bezpieczeństwo.

do_okien_lewo (szerokość: 300 / wysokość: 600)

Informacje ogólne
 

Okno jako element budowlany spełnia bardzo różnorodne funkcje. Oświetlenie, wentylacja, możliwość wglądu do środka i wyglądania na zewnątrz, izolacja cieplna i akustyczna, zaciemnienie – to najważniejsze z nich. Ponadto okna i drzwi w bardzo istotny sposób kształtują architekturę budynku; stanowią optyczne urozmaicenie fasady i nadają jej indywidualnych akcentów.


Cecha rozróżniająca - zlicowanie

W przeciwieństwie do liczby i ukształtowania komór, które w gotowym oknie pozostają niewidoczne, zlicowanie jest widoczną cechą w kształcie profilu okiennego z PVC. W przypadku okien ze zlicowanych profili powierzchnie licowe skrzydeł i ościeżnic tworzą jedną płaszczyznę. Wynika z tego kilka zalet konstrukcyjnych. Unika się przez to bezpośredniego oddziaływania uderzających kropli deszczu na zewnętrzną przylgę. Poza tym – ze względu na większą głębokość wrębu szybowego – można stosować warianty oszklenia z grubszymi szybami (szyby funkcyjne), konieczne na przykład do osiągnięcia lepszej ochrony akustycznej. W remontach starego budownictwa często stosuje się profle niezlicowane, ponieważ dzięki nim łatwiej jest odtworzyć wygląd starych drewnianych okien.
 

Cecha rozróżniająca - ukształtowanie komór

Cechą charakterystyczną dla geometrii profilu okiennego z tworzywa sztucznego jest w pierwszej kolejności liczba i ukształtowanie komór we wnętrzu profilu. Miarodajna jest przy tym minimalna liczba komór w kierunku przepływu ciepłą od wewnątrz do zewnątrz. Ze względu na względnie złą izolację cieplną nie oferuje się już na rynku profili głównych z jedną tylko komorą. Wartość przenikania ciepła takich konstrukcji kształtowała się w granicach od 2,0 do 2,4 W/m²K i nie spełnia już dzisiejszych wymogów rozporządzeń o oszczędności energii.
 
Profile dwukomorowe posiadają od zewnętrz komorę przednią do odprowadzania wody i drugą dużą komorę do umieszczenia stalowych wzmocnień. Dzięki komorze przedniej profil ten posiada lepszą izolację cieplną niż profil jednokomorowy (wartość U 1,8 do 2,1 W/m²K). Profile trójkomorowe posiadają komorę przednią także od strony wewnętrznej, co dodatkowo poprawia izolację cieplną. Wartość przenikania ciepła w profilach trójkomorowych kształtuje się w zakresie od 1,5 do 1,9 W/m²K. Głębokość tych konstrukcji wynosi przy tym ok. 60 mm.

Kryteria wyboru okien

Wszystko jedno, czy przy budowie nowych domów, renowacji czy remoncie – wybór właściwych okien odgrywa ważną rolę już w fazie projektowania obiektu. Wybór elementów okiennych zależy bowiem od tego, jakie aspekty, optyczne, techniczne czy też funkcjonalne stoją na pierwszym planie.

Zasadniczo klasyfikuje się okna według materiałów na ramy i systemy uszczelniające

Budynek wielorodzinny z zamontowanymi oknami z firmy Domex

Zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą okien. Współpracujemy z największymi producentami profili okiennych: ALUPROF, GEALAN, VEKA.

COPYRIGHT 2023 DOMEX - Mariusz Cichoński. Wszelkie prawa zastrzeżone.